Wywiad ze zdobywcą Trofeum Mareela

2014-02-12 08:16:31


Germanus: Na początku chciałem Ci pogratulować Zwycięstwa w turnieju regionalnym. Jak wspominasz ten turniej?
Virgo: Dziękuję, a sam turniej wspominam naprawdę dobrze, nie tylko dlatego, że go wygrałem : D Wszystkie wyprawy do Krakowa zawsze są przyjemne, a u Stacha nocowałem chyba już 3 raz (za co chciałem mu oficjalnie gorąco podziękować). Sami gracze z dawnej stolicy tworzą niezapomnianą atmosferę i nawet małe turnieje wypadają świetnie. Tym bardziej cieszę się, że w tym roku pomimo styczniowego terminu frekwencja dopisała.
Podziękowania również dla Jaszczura, który ufundował dla zwycięzcy limitowaną wersję karty Rip Dere Eads Off! (przywiezioną z mistrzostw świata w Stanach), która dla mnie, jako dla „orka od zawsze”, ma dużą wartość.

Germanus: Na turnieju grałeś Skavenami. Ale od ponad 2 lat grałeś zawsze Orkami. Skąd ta zmiana?
Virgo: Od samego początku tej gry, czyli od angielskiego Core Seta (wrzesień 2009) zbierałem dwie rasy (Orkowie i Skaveni), a grałem jedną: orkiem, dość długo z wkładką tzw. grubego szczura (Elita Klanu Moulder). Do inwazji przywiało mnie nie z innych karcianek, a z bitewniaka, gdzie grałem właśnie Skavenami. Na początku poznawszy spoiler pierwszego battlepacka (Klanbarcia, Szary Prorok Thanquol, Spaczeniowy Miotacz Błyskawic) stwierdziłem, że chcę rasę, w której będę mógł używać szczurów. Na forum FFG znalazłem wątek, w którym autor zachwalał orkowy rush na core secie z takowym dodatkiem i tak oto podjąłem decyzję. Dodam, że w Białymstoku, kiedy zaczynałem grać z małą grupką osób, każdy grał jedną rasą, ewentualnie całym orderem/destro. Jak się później okazało wybór orka jako „stolicy matki” dla szczurów, a nie chaosu, był strzałem w dziesiątkę, bo orkowie oprócz tego, że byli zdecydowanie bardziej grywalni na Core Secie, mieli naprawdę „przyjemne” karty (Załoga Głazocisku -poświęć : D). Gdy dowiedziałem się o Ukrytych Królestwa i stolicach dla ras neutralnych obiecałem sobie, że jak tylko wyjdzie ten dodatek nie ma bata, gram szczurami.

Germanus: W Krakowie dużo osób grało Skavenami, ale już wiadomo, ze praktycznie każda talii się od siebie różniła. Był rozbudowany Skaven z misją Raskoksa, Skaven z rozwinięciem niespodzianką Wilka, a Ty wziąłeś typowy napór bez Szarego Proroka. Czym kierowałeś się w doborze kart do talii?
Virgo: Po pierwsze chciałem mieć co najmniej 12 wsparć „z młotkiem”, zboczenie, które pozostało mi z talii orkowych, gdzie zawsze miałem Trolle Rzygi. Jako że neutralne rasy nie mają swoich wiosek rasowych postawiłem na Grabieżcę, który podczepiony pod „grubego szczura” miał generować zarówno wcisk jak i ekonomię. Stąd też oczywiście Spalić To! i w związku z tym brak Innowacji, w konsekwencji Wykopalisko Spaczenia jako wybór restrykcji. Po minimum kontroli wsparć dołożyłem minimum kontroli jednostek w postaci Śmierci w Cieniach i Mistrza Śmierci Sniktcha. Zdecydowawszy się na tego bohatera w 3 kopiach stwierdziłem, że nie mam już miejsca na kolejnego: Szarego Proroka. Przewagę w ataku miały mi zapewnić Eksperymenty, Wyjący Dzwon i mnóstwo jednostek w polu bitwy. Chociaż muszę przyznać, że szczurzy mag robił różnicę, zwłaszcza w „mirrorach” z Raskoksem.

Germanus: Jakich talii najbardziej się obawiałeś i czy na takie trafiłeś podczas turnieju?
Virgo: Naturalnie najbardziej się obawiałem Mrocznych Elfów, które są „hard counterem” Skavenów i rushy ogólnie, na szczęście zapewne w związku z osłabieniem ich w ostatnim FAQ, niewiele osób się na nie zdecydowało. Ciężkie są również krasnoludy, które bronią się samymi taktykami (Mistrzowska Runa Valayi, Moje Życie za Twierdzę!), a wystarczy im jedna jednostka, żeby palić strefy (Zabójca Węży). Udało mi się nie trafić na żadną z tych ras (jak to powiedział drumdaar: wałowałem na paringach). Poza tym wydawało mi się, że szczury będą miały gorzej z destro, które często i gęsto zabija jednostki bez problemów, czy to precyzyjnie (Chaos), czy masowo (Ork). Jak się okazało Chaos udało się pokonać dwukrotnie, z orkiem zremisować i wygrać finał, ale też najboleśniej przegrać w rundzie zasadniczej.

Germanus: Jaka gra najdłużej zostanie w Twojej pamięci?
Virgo: Mimo wszystko finał ze Stachem, bo żaden z nas nie spodziewał się tego, że zajdziemy tak wysoko. Ja otwarcie mówiłem, że przyjechałem talią, która nie była mocno przetestowana, a nawet teraz chyba nikt nie może powiedzieć, że ma jakąkolwiek rasę neutralną „ograną”, bo minęło za mało czasu od ich wyjścia. Stach grał talią z mistrzostw Polski, bo jak przyznał nie miał za bardzo czasu wymyślić czegoś innego. Wieczorne testy w przeddzień turnieju wypadły „jako tako”, a Stach za moją radą dołożył do talii kartę przydatną na szczury, co się na mnie zemściło w finale ;)

Germanus: Co myślisz o obecnym meta? Widać wyraźnie, że 2 neutralne rasy - Leśne Elfy i Jaszczuroludzie - odstają od reszty ras. Co trzeba zrobić, aby te rasy były grywalne?
Virgo: Uważam, że obecne meta jest, wbrew może temu co głoszą pewne osoby, całkiem dobrze zbalansowane. W top 8 turnieju regionalnego w Krakowie znalazły się wszystkie „stare rasy” poza Mrocznymi i Wysokimi Elfami, za to udało się to także dwóm szczurzym generałom. Wydaję mi się, że Skaveny "zaskoczyły" najszybciej (pomimo moim zdaniem najsłabszych kart w Ukrytych Królestwach) dlatego, że mają zdecydowanie najlepszą zdolność stolicy, a w mecie od dawna nie było żadnego rushu, więc talie nie są po prostu na niego przygotowane. Do tego rush prowadzi się najprościej, nieprawdaż? :) Undeadzi już teraz sobie radzą, a co do Leśnych Elfów i Jaszczuroludzi możliwe, że będzie im potrzebne pewne wsparcie w nowym FAQ, aczkolwiek nie chciałbym tutaj niczego rozstrzygać, ani obiecywać. Mogę powiedzieć tylko tyle, że FAQ Team nie jest ani głuche na głosy graczy, ani ślepe na wyniki turniejów. Wyniki turnieju regionalnego w Warszawie mogą zaskoczyć, bo „standard” turniejowy neutralnych ras się jeszcze nie wytworzył.

Germanus: Dziękuję za wywiad i do zobaczenia na następnym turnieju regionalnym.
Virgo: Również dziękuję za wywiad i do zobaczenia na regionalsie w Warszawie!

 

autor: Germanus

Warhammer-inwazja.pl 2018, Designed by Vasquez & sboja