Alternatywny Ranking

2013-08-29 08:20:50


Ranking Galakty nigdy nie był do końca miarodajny. Niby jest rozróżnienie na turnieje mniejsze i większe, niby jest premiowanie miejsc na podium, ale cały czas pozostaje lekki niedosyt, ze względu na to, że jedni grają częściej, inni rzadziej, jedni mają lepszych przeciwników inni słabszych przez co jest trudniej/łatwiej o wyższą punktację, jedni lokalne turnieje traktują jako okazję do testowania nowych/starych kart, inni natomiast uparcie cisną na sprawdzonym patencie czerpiąc satysfakcję z kolejnych zwycięstw. Ponadto gracze grają zazwyczaj we własnym dobrze znanym gronie, umawiają się na różne "challenge" - to wszystko nie może być do końca miarodajne!!!

Prawdziwy test gracz przechodzi dopiero na turnieju regionalnym. Tam gdzie są ludzie z całego kraju, gdzie granie "for fun" ustępuje miejsca graniu "for win", gdzie jadą sprawdzone i dopracowane talie, a tylko nieliczni są na tyle odważni żeby testować swoje patenty grając o najwyższą stawkę. Tam gdzie jest adrenalina, stres, kibice, oczekiwania i nadzieje, gdzie układ tabeli zmienia się diametralnie, gdzie rodzą się i umierają legendy (tu już trochę popłynąłem :D ). Od początku uważałem i dalej uważam, że dopiero na takim turnieju okazuje się kto jest naprawdę groźny, a w stosunku do kogo strach ma tylko wielkie oczy.

Postanowiłem opracować autorski ranking graczy WHI opierając się na danych z obecnego, kończącego się sezonu 2012/2013. I to nie dlatego, że wypadam w nim korzystniej niż na Galakcie (bo tak nie jest) tylko dlatego, że jest on bardziej miarodajny i możezasugerować, na kogo warto zwrócić uwagę na najbliższych OMP 2013.

ZASADY LICZENIA RANKINGU
- w sezonie było 5 turniejów regionalnych, należało wziąć udział w co najmniej 3 lub wykazać się współczynnikiem końcowym co najmniej 0,8
- w każdym turnieju gracz wypracowywał sobie współczynnik który był ilorazem miejsca które zajął przez ilość graczy jaka wzięła udział w turnieju (im wyższe miejsce w turnieju tym niższy współczynnik)
- współczynnik końcowy obliczono jako ujemną średnią arytmetyczną z współczynników cząstkowych + 1 - wynik dodatni - im wyższy tym lepszy

 

TABELA

http://www.whinvasion.pl/download/file.php?id=134

 

Kilka statystyk i przemyśleń
- do tabeli zakwalifikowało się ostatecznie 37 graczy z czego 2 najlepszych (Germanus, Wosho) dzięki wysokiemu współczynnikowi końcowemu. Początkowo chciałem ustanowić barierę 3 turniejów za minimum, ale bardzo wysokie miejsca obu tych graczy w obu ich występach pozwalają uwierzyć, że to nie przypadek
- tylko 4 graczy wzięło udział we wszystkich 5 turniejach (A.L.A.N., Boreas, Majesty, Tobiaco)
- największym spadkiem formy wykazał się lider ligii krakowskiej Stach, który w każdym ze swoich 4 występów zajmował coraz gorsze pozycje (2, 14, 31, 47) i ostatecznie zajął miejsce w środku tabeli, drugi w tej niechlubnej kategorii był Jaszczur (3, 6 i 27)
- aż do turnieju w Bydgoszczy, najlepszą formą wykazywał się Radaner (20, 7, 1 miejsce), drugi jest Oreł (44, 27 i 16)
- Czarny doskonale zaczął oraz skończył sezon, zaliczając po drodze 2 słabsze turnieje

 

Andrzej "A.L.A.N." Męczyński

autor: A.L.A.N

Warhammer-inwazja.pl 2018, Designed by Vasquez & sboja