Międzynarodowy turniej WH:I na OCTGN

2013-05-09 10:01:54


7 stycznia br. rozpoczął się trwający osiem tygodni I Międzynarodowy Turniej Warhammera Inwazji On-line. Dzięki oprogramowaniu OCTGN, w rywalizacji wzięło udział 28 graczy z czterech państw – 12 osób z Polski, 6 z Niemiec, 9 z Francji i jedna z Hiszpanii.

 

Pomysł organizacji turnieju zrodził się podczas jednej z wielu moich internetowych gier, z kilkukrotnym mistrzem Francji – Djibim. Wspólnie stwierdziliśmy, że byłaby to świetna okazja do integracji pomiędzy społecznościami Inwazji z różnych krajów. System rozgrywek on-line umożliwia bowiem grę z dowolną osobą, bez konieczności dalekich wyjazdów i ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Wystarczy wygospodarować trochę czasu, połączyć się z Internetem i rozegrać partyjkę, relaksując się przy kufelku złocistego płynu po kilku godzinach w pracy, lub na uczelni. Korzystając z zagranicznych forów, przedstawiłem pomysł graczom i podjąłem się organizacji całego przedsięwzięcia. Odzew był spory, zwłaszcza we Francji, gdzie rozgrywki on-line są bardzo popularne. W Niemczech również kilku osobom pomysł się spodobał, a Gardine (Franke Oliver) zaoferował pomoc w organizacji. Niestety nie udało mi się namówić żadnego gracza z Włoch, nad czym ubolewam. Chęć wzięcia udziału w turnieju wyraził natomiast mistrz Hiszpanii – Sherpa74. Pozostało mi przedstawić pomysł graczom z krajowego podwórka. Zdawałem sobie sprawę, że choć Inwazja w Polsce cieszy się największą popularnością, to większość graczy preferuje „żywe” rozgrywki, co z resztą odzwierciedla ilość odbywających się cotygodniowych turniejów lokalnych, rozgrywanych w kilkunastu miastach. Eventów w kraju nad Wisłą nie brakuje. Mamy swój ranking, Mistrzostwa Polski, duże turnieje regionalne. Stąd potrzeba dodatkowej gry przez Internet dotyka głównie graczy, którzy z różnych powodów nie mają możliwości uczestniczenia w turniejach. Pomimo tego udało się zebrać kilkunastu chętnych (choć gracze z zagranicy byli nieco zdziwieni, spodziewając się przynajmniej dwukrotnie większej liczby uczestników ze „Stolicy Inwazji”) co łącznie dało liczbę 28 uczestników.


http://www.warhammer-inwazja.pl/zdjecia/deckbuilder.jpg

Słów kilka o zasadach i organizacji. Po wspólnych ustaleniach, turniej poprowadzony został w systemie szwajcarskim: 5 rund + TOP 8. Każda para graczy miała tydzień (od poniedziałku do niedzieli) na rozegranie swojego pojedynku w danej rundzie. Po pięciu tygodniach najlepsza „ósemka” przechodziła do fazy pucharowej, gdzie nadal obowiązywały te same zasady. Ze względu na specyfikę gry on-line, czas na rozegranie meczu nie został określony. Zwycięstwo przypadało graczowi, który pierwszy wygrał dwie gry. Każdy uczestnik przed turniejem miał obowiązek przesłać swoją deckliste do niezależnego sędziego, który sprawdzał ją pod kątem zgodności z zasadami. Oczywiście gra on-line wymaga wzajemnej uczciwości i zaufania, ponieważ nie jest możliwa ścisła kontrola talii przeciwnika. Każdy z graczy przez cały turniej mógł korzystać wyłącznie z jednej talii, zbudowanej w oparciu o karty, które ukazały się do dodatku Przysięgi Zemsty z cyklu Wiecznej Wojny włącznie. Obowiązywał FAQ 1.9 oraz ograniczenie dla karty Mistyczna Moc. Kontakt pomiędzy graczami odbywał się drogą mailową, co okazało się dobrym pomysłem. Do wprowadzania wyników oraz parowania poszczególnych rund użyłem programu autorstwa Tomasza „morphine” Batora.


http://warhammer-inwazja.pl/zdjecia/octgn.jpg

Turniej przebiegał w sympatycznej atmosferze zdrowej rywalizacji. Wyniki ukazywały się na czas ze sporadycznymi opóźnieniami. Pomimo sporej ilości graczy udało się rozegrać prawie wszystkie pojedynki, a wszelkie problemy szybko rozstrzygano za porozumieniem stron lub z pomocą organizatorów/sędziów. Poziom rywalizacji stał na bardzo wysokim poziomie, przy czy trzeba pamiętać, że turniej odbywał się jeszcze przed ukazaniem się FAQ-u 2.0. Szalejące comba, kontrolne decki Chaosu oraz Przygotowania do Wojny siały spustoszenie na monitorach.


Po pięciu tygodniach zmagań „Ośmiu Wspaniałych” przystąpiło do decydującej fazy rozgrywek. Wśród nich znalazło się 4 Polaków, 2 Niemców i po jednym przedstawicielu z Hiszpanii i Francji. W finałowej rywalizacji Wysokie Elfy, prowadzone przez NoboDee z Niemiec pokonały swoich pobratymców dowodzonych przez Djibi’ego z Francji. Trzecie i czwarte miejsce zajęli Polacy: GambitGrelfer i Barry.


Listę uczestników, wszystkie wyniki oraz decklisty najlepszej „ósemki” można zobaczyć tutaj: http://www.whinvasion.pl/viewtopic.php?f=48&t=2567&p=51945#p51945


Na koniec chciałbym pogratulować wszystkim uczestnikom turnieju i podziękować za wspólną zabawę! Odebrałem wiele pozytywnych opinii, oraz próśb o kontynuacje tego typu inicjatyw. Z pewnością nie był to ostatni Międzynarodowy Turniej W:I On-line. W najbliższym czasie zapowiada się kolejny. Mam nadzieję, że frekwencja dopisze, a obecny balans gry umożliwi jeszcze ciekawsze pojedynki. Do zobaczenia na turniejach (nie tylko internetowych)!

 

Tomasz „Argoth” Korzeniowski

 

autor: Argoth

Warhammer-inwazja.pl 2018, Designed by Vasquez & sboja